
Märtsikuus jõuab Vineerimaailma lattu uus toode Ultralam ™ – lamineeritud vineerpuit ehk LVL (Laminated veneer lumber).
LVL on ehituses kasutatav kaasaegne komposiitmaterjal - innovatiivne puidu süvatöötlusest saadav toode. Ultralam'i kasutatakse kõige enam katusekonstruktsioonide, lagede, betoonivaluvormide, seina- ja põrandakarkasside, ukse- ja aknasilluste, I-talade ääriste ja tellingute juures.
Uuenduslikud puidutöötlustehnoloogiad lubavad luua puidul baseeruvaid komposiitmaterjale, mille füüsikalis-mehaanilised omadused ületavad täispuidu omi. Uus struktuurmaterjal - lamineeritud vineerpuit - saadakse okaspuust kooritud spoonikihte kokku liimides. LVL'i tootmismeetodid minimeerivad lõpptoote tugevusparameetrite juures olulist rolli mängivate loomulike puidu kasvuiseärasuste negatiivset mõju. LVL valmistatakse enamasti spoonikihtidest, millest igaüks on 3mm paks. Need kihid paigutatakse pikkupidi ning liimitakse omavahel kokku.
Ultralam’i tüübid:
Ultralam R
Kõige efektiivsem struktuurielementide toestamisel. Süü jookseb kõikides kihtides samasuunaliselt.
Ultralam X
Ligi 20% kihtidest on ristisuunalised. See suurendab oluliselt vastupanu külgsuunalisele koormusele, muudab toote jäigemaks ja stabiliseerib kuju.
Ultralam i
Efektiivne kandeelement madalamatel koormustel. Süü jookseb kõigis kihtides samasuunaliselt



Kasutusala:
- Kandvad talad
- I-talad
- Sillused
- Tellinguplangud
- Betoonivalu
Kasutusala:
- Seinapaneelid
- Põrandate toestus
- Betoonivalu
Kasutusala:
- Vaheseinad
Materjal |
Kirjeldus |
Kasutus |
Ultralam R |
Kõik spoonikihid on paralleelse süüasetusega. Tootmisel kasutatakse G1 ja G2 klassi spooni(põhiliselt G2) |
Põhiliselt kandekonstruktsioonides |
Ultralam X |
Osa spoonikihte paikneb ristisuunaliselt. Tootmisel kasutatakse G2 ja G3 klassi spooni. |
Kandev- ja piirdekonstruktsioonid |
Ultralam I |
Kõik spoonikihid on paralleelse süüasetusega. Tootmisel kasutatakse G3 ja G4 klassi spooni |
Piirdekonstruktsioonid, uste ja mööbli toorikud jne |
EELISED
Üks LVL'i peamistest eelistest on tema tugevuskarakteristikud, mis saavutatakse läbi tootmistehnoloogia. Laminaatstruktuur teeb LVL'i tugevaks ja vastupidavaks.
- LVL'i tootmisel kasutatakse tiheduse põhjal sorteeritud spoone. Parima sordi spooni kasutatakse välispindade juures; madalama sordi spoone materjali keskel. Selline muster tagab LVL toodete stabiilsed mehaanilised näitajad.
- Kõrge surve kasutamine kihtide liimimisel tagab puidukiudude tiheda struktuuri. Fenool-formaldehüüdvaikude kasutamine tähendab tugevamat toodet. Näiteks 10 meetrise siruulatusega LVL tala võib olla 1.5 korda väiksema mahuga kui liimpuidust valmistatud tala.
- Saematerjalist talad on piiratud pikkusega. LVL ei ole selliselt piiratud ning pikkuse dikteerivad vaid transpordivõimalused.
Veel üks oluline eelis mida LVL omab täispuidust toodete ees on tema homogeenne struktuur, millel on konstantsed füüsikalis-mehaanikalised omadused.
- LVL'i omadused ei muutu tema eluaja jooksul.
- LVL on mõõtmetelt stabiilne olenemata aastaajast, keskkonnamuutustest või kliimaoludest.
- Materjal ei deformeeru temperatuuri ja niiskuse varieerudes; ei pragune ning loomilik kokkutõmbamine on väga väike. LVL'i niiskusimavus on väga madal, seega on LVL taladest struktuuri kaal muutumatu ka niisketes oludes. Mõõtmete stabiilsus tagab täpsuse.
- LVL tulekindlus on kõrgem kui tavalistel puittaladel. See saavutatakse kihilise struktuuri ja madala poorsusega. Fenool-formaldehüüdvaik ei oksüdeeru ja ei toeta süttimist. Kõrge tihedus ja mõrade puudumine takistavad tule levikut ning termilisi efekte materjali sees. LVL'i testitulemused näitavad materjali suutlikkust hoida oma omadusi 300 C juures 30-60 minutit.
Metallide ja raudbetooniga võrreldes on LVL vastupidavam söövitavates keskkondades. LVL'i kasutamine võimaldab suuremat avatud ruumi ja pikemaid siruulatusi, seega minimeerides vajaminevate talade ja fermide arvu. Täispuit sellisteks kasutusteks ei sobi, sest on mõjutatud deformatsioonidest ja vibratsioonist. LVL talasid iseloomustab suur tugevus ja materjali piiramatu pikkus, mis aitab kokku hoida materjali, kinnitusvahendite ja paigalduskulude juures.
LVL'i eelised terasprofiilide (I-talade) ees
Näide: Struktuur koosneb täielikult liimitud konstruktsioonielementidest, kasutades raamstruktuuri ja massiivseid puitpaneele. Hoone disain nõuab 6m ulatusega talasid, mida koormatakse kuni 500kg/m2. Tulemuseks on 9 tonni terase väljavahetamine 14m3 Ultralamiga, säästes seega 60% projekti maksumusest ja 40% materjalide kaalust.
Puitkonstruktsioonid
- Kiire montaaži tagavad kasutusvalmis moodulpaneelid ning võimalus paigaldada suure tugevusega konstruktsioonid ilma eritõstmisseadmeteta.
- Konstruktsioonide kerge kaal avaldab vähem survet pinnasele ning võimaldab kasutada ökonoomseid vundamente
- Puitraamistiku ja kaasaegsete isolatsioonimaterjalide kasutamine võimaldab ehitada "hingavaid" maju, mis on talvel soojad ja suvel jahedad.
- Valminud majadel kokku tõmbumist (vajumist) praktiliselt ei esine
- Mõistlik hind. Ökonoomsed vundamendid, standardsed elemendid ja kiire montaaž tähendavad väiksemat hinda
Nähtavad eelised
- Ei ole lisavajadust korrosioonitõrjeks või tuletõkestuseks.
- Lagede lihtsustatud struktuur.
- Kaalusääst - 45kg/m.
- Materjali mahu kokkuhoid - 60%.
- Sektsioonide kindlad poltühendused - ei ole vajadust topeltliimimiseks.
- Optimaalne kaal kergehitisteks.
- Tänu liimitud struktuurile täidab Ultralam ka karmimad tuleohutuse, tugevuse ja vastupidavuse nõudmised.
Ultralam R standardmõõdud
Paksus, mm |
30, 33, 36, 39, 45, 51, 63, 75, 90, 100 |
Laius (kõrgus), mm |
120, 150, 160, 200, 220, 240, 260, 300, 360, 400, 420, 450, 500, 600, 1250 |
Pikkus, m |
4, 6, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 12, 12.5, 13, 13.5 |
Ultralam X ja I standardmõõdud
Paksus, mm |
27, 30, 33, 36, 39, 45, 51, 63, 75 |
Laius (kõrgus), mm |
120, 150, 160, 200, 220, 240, 260, 300, 360, 400, 420, 450, 500, 600, 1250 |
Pikkus, m |
4, 6, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 12, 12.5, 13, 13.5 |
Ultralam lamineeritud vineerpuiduga on võimalik tutvuda Ehitusmessil 6-9. aprillil Vineerimaailma boksis. Samuti avaldame tootest märtsikuus põhjalikuma ülevaate meie kodulehel.