Millest sõltub vineeri viimistluse kvaliteet? Mida soovitab Vineerimaailma viimistlusmeister? Avo asus Vineerimaailma tööle 8.jaanuaril 2008. "Lihvin, lakin, peitsin, värvin, õlitan. Ühesõnaga kogu viimistlus," kirjeldab Avo ise oma igapäevast tööd. Vineerimaailma tootmisjuhi Mikk Taliaru sõnul on Avo üks tõsine meistrimees, kelle täpne töö ja põhjalikkus on klientidelt palju kiita saanud.
Millest sõltub vineeri viimistluse kvaliteet?
Avole ei meenu, et ta oleks kunagi oma töös eksinud. "Suhteliselt vähe on olnud vaja ümber teha. Kui on aega teha, siis ei teki probleeme. Kui kiirustada, siis võivad vead tekkida," selgitab oma põhjalikkuse ja täpsuse poolest tuntud meister. Vineerile kantakse kattekiht püstoliga. "Katmine ei võta aega, rohkem võtab aega õige doseerimine. Oluline on ikka ka püstoli õige surve, lehviku laius ja muud pisiasjad. Töövahendeid peab tundma, see on üks oluline asi," rõhutab ta.
Enne Vineerimaailma tööle asumist töötas Avo automaalrina. "Aastal 1979 sain teeninduses automaalriks. Nõuka ajal oli see suur töökoht, suured rahad ja tutvused. Aga see tuli ka läbi vaeva, kolm kuud nühkisin liivapaberiga autosid enne kui püstoli kätte sain," meenutab Avo. Küsimusele, miks Avo autode värvimisest loobus vastab ta muiates:
"Selle töö jaoks olen ma lihtsalt liiga vana, ei viitsi pidevalt kükakil maas autode vahel ronida."
25 aastat kogemusi automaalrina tegid Avost kiiresti eksperdi ka Vineerimaailmas. "Avo on saanud puidu viimistlemise tippspetsialistiks, temalt tullakse nõu küsima ja mina ise usaldan tema kätte julgelt ka võimatuna näivad tööd," tunnustab Avo tööd tootmisjuht Mikk.
Avo ise arvab, et võrreldes auto värvimisega on mööbli värvimine ikka oluliselt lihtsam. "Ma olen siin kõik nipid ise õppinud, aga tööriistade käsitlemine oli mul juba enne käe sees," lisab ta.
Mida soovitad vineeri viimistlemisel silmas pidada?
Viimistleja Avo käest käivad läbi Vineerimaailmas toodetud seinapaneelid, aknalauad ja eritellimusmööbel.
"Vineeri puhul toob ikkagi peitsimine kõige paremini välja selle materjali omapära, mina vineeri värvi alla ma ei paneks," soovitab Avo ise. Vineerist ei saa teha kõrgläikega pindu. "Töö on suur ja tulemus ei ole nii hea," põhjendab Avo.
Õlitamine on sisekujunduses puidu töötlemisel populaarne, kuid vineeri puhul on siin mitmed eripärad.
"Vineer ei võta õli nii sügavale sisse. Teatavasti koosneb vineer õhukestest spoonikihtidest, ning kihtide vahel olev liim ei võimalda õlil sügavale imbuda. Kui kasutada värvimullaga toonitud õli võib see vineeri pinnal ebaühtlane jääda. Seetõttu teen mina nii, et kõigepealt peitsin ja siis õlitan. Tulemuseks on sile, ühtlane ja siidjas pind," soovitab Avo. Samuti soovitab Avo ühe nipina ühtlase pinna saamiseks vineer enne niiskeks teha.
Tema sõnul tellitakse kõige rohkem peitsitud ja lakitud viimistlust. "Klientidele, kes eelistavad naturaalset töötlust on olemas veepõhised lakid ja peitsid. Need on 100% looduslikud, kuid vineeri pind ei jää siiski nii sile kui lahusti baasil viimistlusmaterjalidega," kirjeldab Avo.
Vineerist tooteid saab tellida ka töötlemata kujul, siiski soovitab Avo spetsialistilt vähemalt lihvimine tellida. "Viimistluse kvaliteedi määrab lihvimine. Kui seda põhjalikult ja täpselt teha, siis tuleb ilus ka lõpptulemus."
Avo rõhutab, et vineer on ikkagi ehe ja ainulaadne puitmaterjal, ning seetõttu on iga plaat unikaalne. Pinnamustrid on kordumatud ning samuti võivad plaadid toonilt veidi erineda. "Näiteks klient tellib ühe tooni, aga tegelikult vineerplaadid on erineva mustriga ja seega jääb ka viimistluse toon pisut erinev. Selles seisnebki vineeri omapära, seda tuleb hinnata ja ära kasutada," soovitab Avo.
Mida Avo endale ise Vineerimaailmast ostaks?
Avo kodus on vineerist nii mitmedki mööblitükid. "Olen endale teinud kvaliteetsest kasevineerist voodi ja öökapi ning lasknud Vineerimaailmas teha garderoobi.
Näiteks Vineerimaailmas toodetud seinapaneelid on need, mis hakkavad kindlasti hästi minema. Köögimööbli puhul on ikka kaks eri asja, kas saepuruplaat või vineer. Mina elu näinud mehena kasutaksin kindlasti pigem vineeri."